ماشین‌های خودران در سال 2021

ماشین‌های خودران در سال 2021

در خیابان‌های شهر فینیکس در ایالت آریزونا بیش از ۳۰۰ ماشین به تنهایی کار می‌کنند و بدون داشتن راننده مسافر می‌زنند و پیاده می‌کنند.

این بخشی از “ویمو وان” است که در ماه اکتبر نخستین ماشین‌های خودران را وارد عرصه عمومی کرد.

ویمو که از طرف شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت حمایت می‌شود یکی از شرکت‌های پیشرو در حیطه ماشین‌های خودران در آمریکا است و قصد دارد که خدمات خود را در سال جدید در فینیکس و نقاط دیگر افزایش دهد.

سخنگوی این شرکت می‌گوید “همزمان که ظرفیت خود را به مرور افزایش می‌دهیم، خدماتمان را نیز از طریق یک اپلیکیشن کاملا عمومی در اختیار افراد بیشتری خواهیم گذاشت. امید ما به این است که مردم در نقاط دیگر نیز بتوانند از خدمات ویمو وان استفاده کنند.”

فاصله این شرکت اما با رقیبانش زیاد نیست. “کروز” که متعلق به شرکت جنرال موتورز است نیز دارد خدمات خود را در سان فرانسیسکو آزمایش می‌کند، شهری که آب‌وهوا و خیابان‌بندی مشکل‌آفرینتری از فینیکس دارد.

در ماه اکتبر به کروز اجازه داده شد که ماشین‌های خودگردان خود را بدون حضور انسان آزمایش کند و هدف این شرکت راه‌اندازی تاکسی‌های خودرانی مانند ویمو است. البته این شرکت زمانی برای شروع این کار مشخص نکرده است.

“لیفت” نیز دارد ماشین‌های خودگردان خود را در سان فرانسیسکو آزمایش می‌کند. گمان می‌رود که پروژه این شرکت عقبتر از ویمو و کروز باشد.

در این بین اما شرکت “اوبر” در ماه دسامبر تصمیم گرفت که دست از ساخت ماشین‌های خودران خودش بردارد. این شرکت بخش ماشین‌های خودگردانش را به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه آمازون فروخت تا روی خدمات تاکسی و تحویل غذای خود تمرکز کند.

“اوتوایکس” در چین پیشتاز است. ناوگان این شرکت که از ۲۵ ماشین خودران تشکیل شده است اوایل ماه جاری وارد مرحله آزمایش بدون حضور انسان یا کنترل از راه دور در شهر شنژن شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *