تبادل الكترونيك داده ها EDI

تبادل الكترونيك داده ها EDI

مفهوم تبادل الکترونیک داده ها بر مبنای انتقال اطلاعات تجاری بصورت استانداردسازی شده بین کامپیوترهای دو مجموعه تجاری شکل گرفته است. پیش از این اسناد تجاری کمپانی ها و شرکت های تجاری مانند صورت خرید، فاکتور، لیست سفارشات و لیست هزینه های حمل و نقل شامل اطلاعات مشابه فراوانی راجع به کالاها مانند شماره کالا، نام خریدار و فروشنده، قیمت، مشخصات و کیفیت بود که شرکت ها را مجبور می ساخت وقت و هزینه زیادی را جهت چاپ و نگهداری این اسناد و انتقال اطلاعات آنها به کامپیوترها انجام دهند.

با به بوجود آمدن مجموعه ای از قالب های استاندارد جهت انتقال الکترونیک اطلاعات بسیاری از هزینه های تجاری مانند چاپ فرمهای کاغذی و پست کاهش یافت، از میزان خطاهای احتمالی در مراحل مختلف یک تبادل تجاری بطور جدی کاسته شد، در وقت صرفه جویی گردید و همچنین ضرورت ورود اطلاعات تکراری از بین رفت. از اینجا بود که شرکای تجاری در بخشهای مختلف، EDI را به خدمت گرفتند.

پیشگامان تبادل الكترونيك داده ها EDI

پیشگامان این امر کمپانی هایی چون جنرال الکتریک و وال- مارت بودند که از این امر در توسعه چرخه فروش و ارتباط با تأمیین کنندگان و شرکای خود بهره جستند و دولت ایالات متحده نیز با وضع قوانینی به زمینه سازی جهت رشد و توسعه EDI کمک شایانی کرد.

در ابتدا یکی از مشکلاتی که پیشگامان استفاده از EDI با آن مواجه بودند هزینه بالای خرید سخت افزارها و نرم افزارهای کامپیوتری مورد نیاز و همچنین راه اندازی یک شبکه ارتباطی مبتنی بر خطوط تلفن بود. این شبکه ارتباطی در شکل اولیه خود بصورت یک شبکه VAN پایه ریزی شد و وظیفه برقراری ارتباط بین شرکای تجاری را بعهده داشت، اما این نوع ارتباط خود ماهانه هزینه قابل ملاحظه ای را برای شرکت ها دربر داشت و از این جهت بسیاری از کمپانی های کوچکتر قادر به استفاده از EDI نبودند.

اما رفته رفته با نفوذ و گسترش دامنه اینترنت این شبکه جای خود را در تبادلات الکترونیک باز کرد و استفاده از EDI را برای همگان حتی شرکت های کوچک تجاری ممکن ساخت.

تبادل الكترونيك داده

مراحل پیاده سازی EDI 

درحالت کلی مراحل پیاده سازی یک سیستم تبادل الکترونیک داده ها را می توان به صورت زیر تصور کرد:

پیش زمینه هرگونه تبادل داده‌ای بین دو مجموعه تجاری انجام مذاکرات تجاری برای عقد قرارداد می‌باشد و تنها بعد از برقراری روابط تجاری است که دو مجموعه به پیاده سازی تبادلات الکترونیکی می‌پردازند.

تعیین و تعریف نوع داده و مستنداتی که باید بین دو مجموعه تبادل شود که معمولاً از طرف یک مجموعه بر دیگری تحمیل می‌شود. شرکتهای معتبر تجاری مستندات مربوط به تعریف داده در قالب‌های استاندارد مورد نیاز خود را به همراه تفسیر خود از داده‌ها در اختیار شرکای تجاری خود قرار می‌دهند. این مستندات را بطور معمول راهنمای تبادل الکترونیکی داده می‌نامند.

پیاده سازی مستندات تنها مربوط به داده‌هایی می‌باشد که برای اولین بار قرار است تولید و مبادله شود.

از آنجا که کلیه مبادلات باید رمزگذاری شود، طرفین کلیدهای عمومی رمزگشا را تبادل می‌کنند تا قادر به رمزگشایی داده‌های دریافتی باشند.

با استفاده از یک پروتکل ارتباطی است که معمولاً از طرف یکی از طرفین تبادل بر دیگری تحمیل می‌شود بطور آزمایشی مستنداتی تبادل می‌شود تا دو مجموعه از صحت پروسه اطمینان حاصل کنند.

تبادل الكترونيك داده edi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *