بزرگترين انقلاب قرن ،اينترنت

بزرگترين انقلاب قرن ،اينترنت

در طول دوران و با گذشت زمان، ابداعات مختلف زندگي بشر را دستخوش تحولات گسترده كرده است. در حوزه فن آوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي پيدايش رسانه هاي مختلف مانند راديو و تلويزيون هركدام در زمان خود موج عظيمي از تغييرات در نحوه زندگي انسانها را به دنبال داشته اند. اما در اين ميان با پيدايش اينترنت و در مدت زمان كوتاهي در حدود دو دهه، يك حركت چشمگیر در استفاده از اینترنت بصورت فراگير دنيا را تحت تأثير خود قرار داده است و منشاء تحولات شگرفي در عرصه های مختلف بوده است.

بزرگترين انقلاب قرن

بزرگترين انقلاب قرن : اینترنت

آمار مقایسه ای کاربران اینترنت

طبق اطلاعات و آمار منتشر شده توسط شركت Miniwatts تعداد كاربران اينترنت در سراسر دنيا در سال 1995  حدود 16 ميليون نفر بوده است كه اين ميزان در سال 2000 و پس از گذشت تنها پنج سال به حدود 361 ميليون كاربر افزايش پيدا كرده است. در حد فاصل سالهاي 2000 تا 2014 اين روند حركتي به شكل قابل ملاحظه اي سرعت مي گيرد، تا اينكه طبق آخرین آمار تعداد كاربران اينترنت با بیش از 1187 درصد رشد در 31 می سال 2020 به عددي بالغ بر چهار میلیارد و ششصد میلیون نفر رسيده است.

بزرگترين انقلاب قرن

آمار مقایسه ای کاربران اینترنت در بین نقاط مختلف جهان در سالهای 2000 و 2020 میلادی

بزرگترين انقلاب قرن

آنچه كه مسلم است پيشرفت اينترنت در حوزه هاي وابسته به تكنولوژي و فعاليت هاي اجتماعي به طرز شگفت آوري اثرگذار بوده است. امروزه صدها ميليون از مردم دنيا كه اغلب آنها از محققين و متخصصين نيستند و كاربران معمولي به حساب مي آيند از اين شبكه بصورت روزانه استفاده مي كنند. كامپيوترها در سراسر دنيا بهم متصل شده اند و شبكه عظيمي بوجود آورده اند كه روزانه ميلياردها بسته از انواع مختلف اطلاعات را در بين هم جابه جا مي كنند.

تعداد كاربران پست الكترونيك

آمارهاي ارائه شده در اين زمينه نيز حيرت انگيز است. گروه تحقيقاتي Radicati گزارش كرده است كه تعداد كاربران پست الكترونيك در سال 2009  بيش از 1.4 ميليارد بوده است كه اين رقم در سال 2013 به حدود 2 ميليارد نفر رسیده است، همچنين به طور ميانگين تعداد ايميل هاي ارسالي در يك روز در سال 2009 در حدود 247 ميليارد پيام بوده است كه اين رقم نيز در سال 2013 به بيش از 507 ميليارد پيام در روز رسيده است.

تعداد سايت هاي اينترنتي

تعداد سايت هاي اينترنتي و صفحات وب نيز با سرعتي بيش از سرعت افزايش نفوذ اينترنت در حال توسعه است. تعداد سايت هاي اينترنتي در سال 2020 قريب به 1.9 میلیارد تخمين زده شده است كه اين به مفهوم چيزي معادل بيش از صدها ميليارد صفحه وب است زيرا هر سايت خود به تنهايي مي تواند شامل ده ها و يا صدها صفحه باشد. با اين حال نمي توان در مورد تعداد درست صفحات وب اظهار نظر كرد، به همان دليل كه نمي توان تعداد دقيق خانه هاي موجود در كره زمين را پيدا كرد.

از طرف ديگر شايد باور آن كمي دشوار باشد كه فكر كنيم مردم مدت زمان بيشتري را در اينترنت نسبت به ساير رسانه ها حتي تلويزيون صرف كنند، ولي تحقيقات شركت Forrester  در اين زمينه آغاز يك حركت انتقالي بزرگ را نشان مي دهد.

اين تحقيق نشان مي دهد كه در سال 2010 براي اولين بار در ايالات متحده آمريكا مردم بطور ميانگين ميزان زماني را كه براي مشاهده تلويزيون صرف كرده اند با ميزان زماني را كه در اينترنت گذرانده اند برابر بوده است.

محققين معتقدند كه اين به دليل قابليت هاي منحصر به فرد اينترنت است كه آنرا نسبت به ساير رسانه ها متمايز مي كند. وقتي راديو متولد شد به دليل قابليت انتشار صدا و موسيقي از طرف مردم بسيار مورد توجه قرار گرفت ولي اين توجه تا زماني پررنگ باقي ماند كه تلويزيون به بازار آمد، وسيله اي كه صدا و تصوير را با هم مي آميخت و جذابيت هايش صدها برابر از راديو بيشتر بود.

اینترنت بزرگترين انقلاب قرن

اینترنت رقيبي سرسخت برای تلویزیون

امروزه تلويزيون رقيبي سرسخت را در مقابل دارد، رقيبي به نام اينترنت كه بسياري از محدوديت ها را ندارد و علاوه بر صدا و تصوير حاوي ميلياردها اطلاعات از انواع مختلف و در حوزه هاي متفاوت است.

به هر حال به روشني قابل درك است كه گسترش نفوذ اينترنت تحولات مهمي را در حوزه هاي مختلف زندگي اجتماعي موجب شده است، تحولاتي كه بعضاً فرصت هاي بزرگي را در جهت پيشرفت در عرصه هاي متفاوتي مانند آموزش، ارتباطات و تجارت بوجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *