دانشگاه برکلی

دانشگاه برکلی University of California, Berkeley

بدون دیدگاه

دانشگاه برکلی دانشگاهی بسیار مطرح و معتبر در شرق خلیج سان‌فرانسیسکو و در شهر برکلی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۸ تأسیس شده‌است، دانشگاهی در سیستم دانشگاه‌های کالیفرنیا است. رتبه‌بندی یو اس نیوز این دانشگاه را چهارمین دانشگاه جهان می‌داند!

دانشگاه برکلی

این دانشگاه حاصل ادغام دو دانشگاه قدیمی در سال ۱۸۶۸ در اوکلند کالیفرنیا است. ترجمهٔ شعار این دانشگاه «بگذار نور بیاید» است. این دانشگاه در دههٔ ۱۹۶۰ برای تظاهرات آزاد (که توسط دانشجویان رهبری می‌شد) و مخالفت برای جنگ در ویتنام معروف شد.برکلی از اعضای انجمن دانشگاه‌های آمریکایی است و در طی سال‌ها هزینه‌هایی به فعالیت‌های پژوهشی و عملی مختلف اختصاص داد.

دانشگاه برکلی به‌افتخار جرج برکلی نامگذاری گردیده‌است. برکلی در دههٔ شصت به اعتراضات دانشجویی معروف شد؛ زیرا دانشجویان مخالف جنگ ویتنام بودند. تظاهرات معروفی که در سال ۱۹۶۹ در برکلی برگزار شد، تظاهرات «پارک مردم» است. دانشجویان و مسئولان برکلی در مورد یک قطعه زمین با همدیگر مقابله می‌کردند.

از آنجایی‌که آن‌ها نتوانستند توافق کنند، گارد ملی به دانشگاه فرستاده شد که به برخورد دانشجویان با «گارد ملی» انجامید.در حال حاضر دانشجویان برکلی اکثراً لیبرال و محافظه‌کاران در اقلیت هستند.

منابع مالی

با این که برکلی دانشگاهی دولتی است، منابع مالی آن اکثراً خصوصی است. قسمتی از منابع مالی اش از دولت می‌آید. از منابع مالی خصوصی برکلی می‌توان به بی‌پی، شرکت نفت و گاز بریتانیایی، اشاره کرد. بی‌پی مبلغ مشخصی را برای بهبود و توسعه زیست‌سوخت به برکلی اهدا کرده بود. شرکت هیولت و شرکت داو کمیکال نیز مقداری هزینه در مورد تحقیق پیرامون پایایی به برکلی اهدا کرده بودند.

دانشکده‌های دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده شیمی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده طراحی محیط زیست
 • دانشکده منابع طبیعی
 • دانشکده روزنامه‌نگاری
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده سیست عمومی
 • دانشکده اطلاعات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده زیست
 • دانشکده رفاه اجتماعی

قابل ذکر است که برکلی منحصراً دارای دانشکدهٔ پزشکی نیست ولی همراه با دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، به صورت مشترک، برنامه‌ای پزشکی را، نزدیک محل خود دانشگاه برکلی، اداره می‌کند.

رتبه دانشگاه برکلی

یواس نیوز اند ورلد ریپورت ( U.S.News & World Report) در رتبه‌بندی خود برکلی را در مقام بیستم دانشگاه‌های آمریکا قرار داده‌است. رتبه‌بندی کیواس (QS World University Rankings) برکلی را در ردهٔ ۲۸ ام آمریکا قرار داد. رتبه‌بندی فوربز و Niche نیز هر کدام در سال ۲۰۱۷ برکلی را در ردهٔ چهلم آمریکا قرار دادند. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رده ۲۸دنیا و چهاردهم آمریکا قرار گرفته‌است.همچنین در رتبه‌بندی مؤسسه تایمز در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه رتبه سیزدهم را در بین دانشگاه‌های جهان از آن خود کرده‌است.

پذیرش و شرایط قبولی

سالانه ده‌ها هزار دانش آموز به این دانشگاه درخواست تحصیلی می‌فرستند. این دانشگاه اولویت و سهمیهٔ بسیار بیشتری به دانش آموزانی که ساکن کالیفرنیا بوده و از درون کالیفرنیا درخواست می‌کنند می‌دهد. سیستم دانشگاه کالیفرنیا طبق قوانینی که وضع کرده‌است، به دانش آموزانی که از داخل ایالت کالیفرنیا به این دانشگاه تقاضا می‌کنند شانس بسیار بالاتری برای قبولی نسبت به دانش آموزانی که از خارج ایالت کالیفرنیا درخواست می‌کنند می‌دهد. قابل ذکر است که بر اساس آماری که سالیانه از این دانشگاه منتشر می‌شود، میانگین نمرات دانش آموزان متقاضی خارج از کالیفرنیا بسیار بالاتر از متقاضیان درون ایالتی است، با این حال شانس قبولی بسیار پایین‌تری نسبت به دانش آموزان درون ایالتی دارند.

دانشگاه برکلی

دانشگاه برکلی

فعالیت‌های علمی

 • جداسازی ویتامین E – گلادیس اندرسون امرسون ویتامین E را جدا کرده و به شکل خالص در سال ۱۹۵۲ درآورد.
 • کربن ۱۴ و فتوسنتز – مارتین کامن و سم روبن اولین کربن ۱۴ را در سال ۱۹۴۰ کشف کردند. برندگان جایزه نوبل ملوین کالوین و همکارش کربن ۱۴ را به عنوان یک ردیاب مولکولی برای فاش کردن مسیر جذب کربن در فتوسنتز، شناخته و به عنوان چرخه کالوین استفاده کردند.
 • سیکلوترون – ارنست لارنس شتاب‌دهنده ذرات را در سال ۱۹۳۴ اختراع کرد.
 • انکوژن – پیتر دزبرگ اولین ژن سرطان زا را در دهه ۱۹۷۰ کشف کرد.
 • کارنیکوژن – مواد شیمیایی که باعث آسیب به دی ان ای می‌شوند. آزمایش ایمز توسط بروس ایمز و همکارانش پیرامون این موضوع در سال ۱۹۷۳ در دانشگاه انجام شد.
 • بی‌اس‌دی – از مهم‌ترین دستاوردهای برکلی بود که در طی سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ در این دانشگاه توسط گروه تحقیقاتی سیستم‌های کامپیوتری توسعه داده و منتشر می‌شد. امروزه واژه بی‌اس‌دی برای اشاره به خانواده‌ای از سیستم‌عامل‌های شبه‌یونیکس استفاده می‌شود که همگی از نوادگان همان بی‌اس‌دی یونیکس هستند. سیستم‌عامل‌هایی که از کد اصلی بی‌اس‌دی مشتق شده‌اند هنوز هم توسعه فعالی دارند و به‌طور گسترده استفاده می‌شوند.
 • برکلی ریسک – دیوید پیترسون نوعی ریزپردازنده را در میان ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ طراحی کرد.
 • تلومراز –الیزابت بلک‌برن، کارول گریدر، و جک ژوستاک آنزیمی را که در رشد و تقسیم سلولی نقش دارد در سال ۱۹۸۵ کشف کردند.
 • زبان برنامه‌نویسی تی‌سی‌ال – توسط جان اوسترهوت در سال ۱۹۸۸ توسعه داده شد.
 • تلسکوپ کک – جری نلسون در ساختن یکی از تلسکوپ‌های آمریکا در سال ۱۹۹۲ همکاری کرد.
 • رشد نوعی از سلول‌های بنیادی – جیمز پی آلیسون پادتن مونوکلونال را که با استفاده از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان نقش دارد، در میان سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ کشف و توسعه داد.
 • انرژی تاریک – سال پرلموتر و همکارانش در سال ۱۹۹۸ کشف کردند که گیتی در حال گسترش است و علت آن به انرژی تاریک مرتبط است.
 • ویرایش ژن کریسپر – جنیفر دودنا راهی ارزان و دقیق را برای دستکاری دی ان ای در سلول‌های انسانی کشف کرد.
 • گیمپ – در سال ۱۹۹۵ اسپنسر کیمبال و پیتر ماتیس شروع به توسعه گیمپ به عنوان یک پروژه ترم طولانی در دانشگاه برکلی کردند.

ورزشکاران

خرس‌های طلایی کالیفرنیا (انگلیسی: California Golden Bears‎) تیم‌های ورزشی است که نشان دهنده دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است. برکلی دارای ۳۰ تیم ورزشی است و در لیگ انجمن ملی ورزش دانشگاهی با دانشگاه‌های دیگر در منطقهٔ غرب آمریکا به رقابت می‌پردازد.برکلی همچنین جزو لیگ پک ۱۲ که شامل دوازده دانشگاه محلی دیگر (دانشگاه آریزونا، دانشگاه ایالتی آریزونا، یوسی ال ای، دانشگاه کلرادو، دانشگاه اورگان، دانشگاه ایالتی اورگان، دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، استنفورد، دانشگاه یوتا، دانشگاه واشینگتن و دانشگاه ایالتی واشینگتن) می‌شود به رقابت می‌پردازد. این رقابت‌های ورزشی هر ساله در ده‌ها رشتهٔ مختلف ورزشی برگزار می‌شود. در رشتهٔ راگبی دانشگاه برکلی در سال ۲۰۱۴ ردهٔ دوازدهم را به دست آورد.

در سال ۲۰۱۴ برکلی شرایط سخت تری را برای قبول کردن ورزشکاران در دانشگاه به وجود آورد. برای سال ۲۰۱۷ اکثر از ورزشکاران ملزم به داشتن معدل ۳٫۰۰ به بالا هستند. پس از آن، متقاضیانی که به قصد سمت ورزشکاری در برکلی تقاضا می‌دهند، جداگانه توسط مربیان و کارشناسان برکلی بررسی شده و عده‌ای محدود به دانشگاه راه می‌یابند. تیم‌های ورزشی دانشگاه عبارتند از:

قهرمانی‌ها

برکلی قهرمانی‌های مختلفی را در سطح ملی در ورزش‌های متنوع کسب کرده‌است: بیسبال مردان (۲)، بسکتبال مردان (۲)، روئینگ مردان (۱۵)، روئینگ زنان (۳)، فوتبال (۵)، گلف مردان (۱)، ژیمناستیک مردان (۴)، لاکراس مردان (۱)، راگبی مردان (۲۶)، سافتبال (۱)، شنا و غواصی مردان (۴)، شنا و غواصی (۳) زنان، تنیس مردان (۱)، آهنگ و میدانی مردان (۱)، و مردان واترپلو

افراد مشهور فارغ التحصیا از داشنگاه برکلی

از بزرگترین شرکت‌های تأسیس شده که حداقل یکی از فارغ التحصیلان برکلی در آن کار کرده‌اند به: اپل،اینتل، ال اس آی،گپ اینکورپوریتد، مای‌اسپیس، پاوربار، برکلی سیستم،بی بی ان تکنولوژی، چز پینسی، گوگل ویس، اچ‌تی‌سی، اچ‌تی‌سی،وی آی ای تکنولوژی، مارول تکنولوژی گروپ،مووی آن دات اورگ، اپسور، رداکتین، ریمون، سن‌دیسک، سان مایکروسیستمز، لرنینگ کمپانیو غیره اشاره کرد.

 همچنین افرادی دیگر که فارغ‌التحصیل برکلی بودند نظیر باتلر لامپسن، چارلز ثاکر و پیتر دویچنیز با کن تامسون در پروژهٔ جنی همکاری کردند. کن تامسون همچنین مخترع زبان برنامه‌نویسی بی است، زبانی که جد زبان سی به حساب می‌آید. او همین‌طور یکی از خالقان و توسعه‌دهندگان اولیه سیستم‌عامل پلان ۹ از آزمایشگاه‌های بل بود.

تاکنون بیست و پنج نفر از فارغ التحصیلان برکلی موفق به کسب جایزه امی شده‌اند. جان الس (لیسانس ۱۹۶۸) برای فیلمبرداری؛ اندرو اشنایدر (لیسانس ۱۹۷۳) برای فیلمنامه؛ لیندا شاخت (لیسانس ۱۹۶۶، فوق لیسانس ۱۹۸۱)و کریستین چن (فوق لیسانس ۱۹۹۰) برای روزنامه‌نگاری؛کتی بیکر (لیسانس ۱۹۷۷)، لروی سیورس و الیزابت لمی نمونه‌ای از افرادی دیگر فارغ‌التحصیل برکلی هستند که موفق به کسب این جایزه شده‌اند. جایزه تورینگ، «جایزه نوبل کامپیوتر»، تاکنون به ۱۱ نفر از فارغ التحصیلان برکلی و ۱۰ هیئت علمی تمام وقت (مانند دینا اسکات) داده شده‌است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.