دانشگاه ام آی تی MIT

دانشگاه ام آی تی MIT

بدون دیدگاه

دانشگاه ام آی تی یا مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (MIT) برترین دانشگاه دنیا واقع در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا است که پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی دارد. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن یعنی اِم‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود.

دانشگاه ام آی تی MIT

ویلیام بارتون راجرز در ۱۸۶۱ آن را بنیان گذاشت.

بهترین دانشگاه مهندسی جهان

این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. در سال ۲۰۱۲، ام‌آی‌تی، طی الگوی تحقیقاتی انجام شده توسط مؤسسهٔ QS برای رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌ها، در رتبهٔ اول بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت. در حال حاضر بر اساس مجله تایمز(Qs) (2020)، این دانشگاه در رتبه اول قرار دارد.

مساحت پردیس دانشگاه در شهر کمبریج ۰٫۷ کیلومتر مربع است که مقابل فاصلهٔ حدود یک مایلی رودی معروف «چارلز» واقع شده‌است. پردیس دانشگاه توسط خیابان «ماساچوست» به دو قسمت تقسیم می‌شود و پل «هاروارد» به آن متصل است.

رئیس کنونی این دانشگاه، رافائل ریف است.

دانشگاه ام آی تی MIT

رتبه دانشگاه ام آی تی

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رتبه ۱ دانشگاه‌های جهان و اول آمریکا قرار گرفته‌است.  همچنین براساس رتبه‌بندی مؤسسه تایمز در سال ۲۰۲۰ این دانشگاه در رده پنجم دانشگاه‌های دنیا قرار دارد.

دانشگاه ام آی تی MIT

دانشکده‌ها

دانشکده‌های این دانشگاه عبارت‌اند از:

  • دانشکده علوم
  • دانشکده فنی مهندسی
  • دانشکده طراحی و معماری
  • دانشکده مدیریت
  • دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی

ساختمان دپارتمان فلسفه و زبان با طراحی فرانک گری.

این دانشگاه دانشکده پزشکی و حقوق ندارد، اما یک کالج به نام شاخه علوم و فنون بهداشتی هاروارد-ام‌آی‌تی است.

استادید و افراد سرشناس

استاتید:

  • نوآم چامسکی
  • موریس هله
  • رومن یاکوبسن
  • جرالد جی ساسمن

افراد سرشناس

این دانشگاه تاکنون ۸۰ بار در رشته‌های مختلف، جایزه نوبل، و ۴۷ مدال ملی آمریکا گرفته‌است.از دانش آموختگان حاضر در صحنهٔ سیاسی و عمومی آمریکا عبارت‌اند از: بن برننکی، رئیس سابق فدرال رزرو، جان الیور، نماینده سابق حوزه انتخابیه اول ماساچوست، پیت استارک، نماینده سابق حوزه انتخابیه سیزدهم کالیفرنیا، لارنس سامرز، رئیس سابق شورای ملی اقتصادی و کریستینا رومر رئیسِ سابق شورای مشاورین اقتصادی.

دانش‌آموختگان اِم‌آی‌تی در سیاست بین‌المللی عبارت‌اند از: وزیر سابق امور خارجه ایران، علی‌اکبر صالحی، نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، راگورام راجان، رئیس بانک مرکزی هند، دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا، نخست‌وزیر سابق یونان، لوکاس پاپادموس، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، کوفی عنان، احمد چلبی، معاون سابق نخست‌وزیر عراق و محمدعلی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران

امکانات دانشگاه ام آی تی

پردیس دانشگاه ۱۲ موزه و گالری دارد، که موزه MIT هر ساله نزدیک به ۱۲۵،۰۰۰ بازدیدکننده دارد. دانشجویان در بیش از ۶۰ گروه موسیقی، تئاتر، نوشتن و رقص شرکت می‌کنند و برخی اعضای هیئت علمی MIT از برندگان جایزه پولیتزر هستند.
خوابگاه

خوابگاه‌های دانشگاه MIT نسبت به خوابگاه‌های بسیاری دانشگاه‌ها از سطح و کیفیت بالاتری برخوردارند. برخلاف دانشگاه‌های دیگر که در آن افراد به صورت شانسی در خوابگاه‌های مختلف اسکان داده می‌شوند، دانشجویان دانشگاه MIT قادر به انتخاب نوع خوابگاه خود هستند و نکته جالب توجه این است که هر یک از خوابگاه‌های این دانشگاه ویژگی و شرایط خاص خود را دارند.

انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه ام آی تی MIT

دانشجوی MIT بودن نه تنها امکان دیدار با شخصیت‌های مهم در دانشگاه را فراهم می‌کند، بلکه امکان بهره‌مندی از یک انجمن فارغ التحصیلان فوق‌العاده قوی را هم میسر می‌کند. از این نظر که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بیش از همه تمایل به صحبت، مشاوره و کمک به دانشجویان فعلی دانشگاه دارند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.