پذیرش دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد

بدون دیدگاه

پذیرش دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌زبان جهان به‌شمار می‌رود. با این که تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد که از سال ۱۰۹۶ فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته‌است. که به همین دلیل، آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه انگلیسی زبان و دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) شناخته می‌شود.
رشد آکسفورد زمانی شروع شد که هنری دوم تحصیل دانشجویان انگلیسی را در دانشگاه پاریس ممنوع کرد. هم چنین پس از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین آکسفورد در سال ۱۲۰۹ پدیدار شد، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر کمبریج رفته و دانشگاهی را که امروزه به نام دانشگاه کمبریج می‌شناسیم را تأسیس کردند.

دانشگاه آکسفورد از مؤسسات و دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده‌است. هم‌چنین به‌خاطر قدمت قدیمی این دانشگاه و دانشگاه کمبریج، نام این دو را آکسبریج نهادند.

تاریخ تأسیس دانشگاه آکسفورد

تاریخ تأسیس دانشگاه آکسفورد تا به امروز یک معمای حل نشده‌است. طبق اسناد به‌جا مانده ثابت شده که تدریس در این محل از سال ۱۰۹۶ وجود داشته ولی این‌که از چه تاریخی خود دانشگاه به‌وجود آمده تا کنون اطلاعاتی وجود ندارد.

در سال ۱۱۶۷ و در پی اخراج دانشجویان انگلیسی از دانشگاه پاریس، تعداد بسیاری از دانشجویان که در آنجا مشغول به تحصیل بودند به کشور خود بازگشتند و در شهر آکسفورد ساکن شدند. اولین سخنرانی را برای این گروه از دانشجویان، تاریخدان بریتانیایی، جرالد ولزی در سال ۱۱۸۸ انجام داد و همچنین طی اسناد موجود گفته می‌شود از حدود سال ۱۰۲۱ به مدیر دانشگاه آکسفورد «چنسلر» (مدیر دانشگاه به انگلیسی – Chancellor) می‌گفتند.

اولین بار و در سال ۱۸۷۵ بود که اجازه تدریس و آزمون از خانم‌ها در دانشگاه آکسفورد حالت رسمی پیدا کرد. در ابتدا چهار دانشکده خانم‌ها در سال‌های ۱۸۷۸، ۱۸۷۹، ۱۸۸۶ و ۱۸۹۳ تشکیل شد.

دانشگاه آکسفورد از دانشگاه‌هایی بود که به‌خاطر فقط مردانه بودنش شناخته می‌شد و به‌همین دلیل تا اکتبر ۱۹۲۰ خانم‌ها حق عضویت کامل این دانشگاه را نداشتند. همچنین چهار دانشکده فقط مردانه به نام‌های براسنوز، جیزز، وادهام و سنت کاترین جزء اولین دانشکده‌هایی بودند که شروع به پذیرش خانم‌ها نیز کردند.

در سال ۲۰۰۸ نیز تنها دانشکدهٔ تک‌جنسیتی آکسفورد به نام سنت هیلدا که جنسیت پذیرشش فقط خانم‌ها بود نیز شروع به پذیرش آقایان کرد که از این سال به بعد تمام کالج‌ها به شکل مختلط درآمد.

بخش های مختلف و امکانات دانشگاه آکسفورد

مرکز اصلی

دانشگاه آکسفورد دانشگاهی شهری است. به این معنا که همه‌چیز را یک‌جا ندارد و دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها و امکاناتش در سرتاسر شهر پراکنده‌است.

کتابخانه

دانشگاه آکسفورد مالک بزرگترین کتابخانه در سرتاسر بریتانیا است. بیش از ۱۱ میلیون جلد کتاب (شامل ۸۰۰۰۰ نشریه الکترونیکی) در ۳۰ کتابخانه این مجموعه گردآوری شده‌ است.

موزه

تعدادی موزه و گالری نیز از اموال دانشگاه آکسفورد است. این موزه‌ها و گالری‌ها برای بازدید عموم آزاد است. موزه اشمولین که در این مجموعه قرار دارد، تأسیس سال ۱۶۸۳ بوده و قدیمی‌ترین موزه در بریتانیا و قدیمی‌ترین موزه دانشگاهی در سرتاسر جهان است. در این موزه آثار هنری و باستانی بسیار زیادی از هنرمندان نامی‌ای چون لئوناردو دا وینچی و پیکاسو نگهداری می‌شود.موزه تاریخ طبیعی آکسفورد نیز از موزه‌های بسیار ارزشمند این مجموعه است که آثاری در مورد جانورشناسی، حشره‌شناسی و زمین‌شناسی را در خود جای داده‌است.

پارک

پارک‌های دانشگاه که در منطقهٔ شمال‌شرقی شهر قرار دارند نیز از اموال دانشگاه آکسفورد هستند. این پارک‌ها در طول روز به شکل مجانی به‌روی عموم باز هستند و شامل باغ‌های زیبا و نمایش گیاهان نادر و زیبا می‌شود.

دانشگاه آکسفورد علاوه‌بر سیستم مدیریت، دارای سیستم دانشکده‌های خود مختار است به این‌گونه که بیش از ۴۰ دانشکده این دانشگاه خودمختار عمل می‌کنند. دانشگاه یک رئیس رسمی دارد که در حال حاضر مسئولیتش بر عهدهٔ کریس پاتن است. عنوان ریاست معمولاً تشریفاتی و افتخاری بوده و رئیس دانشگاه در جریان امور روزانه و فعالیت‌ها به شکل ریز و دقیق (که رؤسای سایر دانشگاه‌ها درگیر آن هستند) نیست. رئیس دانشگاه برای خود یک معاون نیز دارد که اندرو همیلتون هم‌اکنون عهده‌دار این سمت است.

دانشکده‌ها

تمام دانشجویان و بیشتر کادر آکادمیک دانشگاه باید عضو یک دانشکده باشند. دانشگاه آکسفورد ۳۸ دانشکدهٔ مختلف و ۶ مؤسسهٔ آموزشی (زیر مالکیت آکسفورد) دارد که هرکدام از این مراکز دانشجویان و کادر را طبق ساختار داخلی خود کنترل می‌کنند.

وضعیت مالی آکسفورد

در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ درآمد دانشگاه آکسفورد برابر بود با ۱میلیارد،۱۶ میلیون یورو که از این مقدار ۴۰۹ میلیون یوروی آن مربوط به تحقیقات و طرح‌های پژوهشی، ۲۰۴ میلیون یورو مربوط به درآمد تدریس و ۱۷۳ میلیون یوروی آن مربوط به درآمدهای آکادمیک دانشگاهی بود. دانشکده‌ها نیز به معمولاً تا ۳۶۱ میلیون یورو برای خود درآمد دارند.

طبق آمارهای رسمی، دانشگاه آکسفورد با درآمدی بیش از ۱۹۱میلیون پوند ثروتمندترین دانشگاه انگلستان است. این رقم از مجموع درآمدهای تمام دانشگاه‌های اسکاتلند بیشتر است. علاوه براین، درآمدهای دانشگاه به صورت چشمگیری درحال افزایش است. به احتمال بسیار زیاد، بیشتر پیشرفت‌های این دانشگاه در دورۀ تحصیلات تکمیلی حاصل می‌شود. درحال حاضر پیش‌شرط پذیرش دربرخی رشته‌ها کسب دو نمرۀ *A و یک A دیگر در A-Level این دوره برای ۱۵ سال به بالا و کسانی مناسب است که خواستارتحصیل دردوره‌های معتبر بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند و ۹۹% داوطلبان موفق، حداقل سه نمره A در A-Level یا نمره‌ای معادل آن‌ها، دریافت کرده‌اند.

درخواست‌ پذیرش

درخواست‌های پذیرش باید تا اواسط ماه اکتبر(اواخر مهرماه) و درصورت تمایل به مصاحبه در خارج از کشور، یک‌ماه زودتر ثبت شوند. امکان ارسال درخواست پذیرش به‌طورهمزمان برای هر دو دانشگاه، آکسفورد و کمبریج وجود ندارد. برای پذیرش در برخی رشته‌ها کسب نمرۀ قبولی در آزمون کتبی و ارائۀ نمونه کار لازم است. آزمونی که در صورت قبولی، جایزه‌اش یک صندلی در قدیمی‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه جهان است که تاکنون ۲۶ نفر از فارغ‌التحصیلان و استادانش برندۀ جایزۀ نوبل و ۲۷ نفرشان نخست‌وزیرانگلیس شده‌اند.

دانشگاه آکسفورد

رتبه دانشگاه

دانشگاه آکسفورد از نظر مجلۀ آموزش عالی تایمز (Times)که بر پژوهش تأکید بیشتری دارد، در رتبۀ اول جهان قرار گرفته است. این دانشگاه، سال گذشته (۲۰۱۴) از لحاظ کیفیت پژوهش (REF) در بریتانیا در حوزۀ پژوهشی از دانشگاه کمبریج عقب افتاد و مقام اولی خود را در جدول برترین‌ها از دست داد. آکسفورد در انگلستان در۹رشته به بهترین نتایج رسید و ۸۷% از مقاله‌هایش در ردۀ کیفی عالی جهانی و بین‌المللی جای گرفتند اما سطح کیفی کارکنانش (۸۷%) در مقایسه با دانشگاه کمبریج که ۹۵%بود، کمتر است. این دانشگاه در زمینۀ ارتباط بین مهندسی و فناوری پزشکی موفق به کسب جایزۀ سال ملکه (Queen’s Anniversary Prize) شده است.

اولین معاون زن دانشگاه آکسفورد

در سال ۲۰۱۵، پروفسور لوئیس ریچاردسون، پژوهشگر برجستۀ مبارزه با تروریسم جهانی دانشگاه سن اندروز (St Andrews University) اولین معاون زن دانشگاه آکسفورد شد یعنی برای نخستین بار در طول بیش از ۹۰۰سالی که از تأسیس آن می‌گذرد. او با کمک بزرگ‌‌ترین وامی که یک بانک سرمایه‌گذاری اروپایی تا امروز به یک دانشگاه داده است، به ارزش ۲۰۰میلیون پوند، بر برنامۀ بهینه‌سازی و گسترش امکانات آموزشی دانشگاه نظارت می‌کند. این پول برای ساخت ساختمان‌های موجود در برنامه و تجهیز برخی ساختمان‌های تکمیل شده، اختصاص یافته‌است. در حوزۀ علوم، ساختمان‌های قبلی در حال مرمت و مدرن‌سازی هستند.

جدیدترین پروژه‌ها

از جمله جدیدترین پروژه‌های این دانشگاه می‌توان به افتتاح ساختمانی جدید درمرکز تحقیقات بوتنار اشاره کرد (Botnar) که برای پژوهش روی ورم مفاصل، پوکی استخوان و بیماری‌های دیگر که به استخوان و مفاصل مربوط است، راه‎اندازی شده است.

بزرگ‌ترین طرح توسعۀ دانشگاه آکسفورد در صد سال گذشته، ساخت دو ساختمان جدید برای دانشکده‌های علوم ریاضی و علوم انسانی در محل درمانگاه قدیمی رادکلیف (Radcliffe)، در خوابگاه دانشجویی مجاور کالج سامرویل (Somerville) بوده‌است. دانشکدۀ علوم سیاسی بلاوتنیک (Blavatnik)، با هزینه‌ای بیش از ۷۵میلیون پوند، در سال ۲۰۱۵ در این محل افتتاح شد. ساخت مرکز درمان سرطان با هزینه‌ای بیشتر از۱۱۰ میلیون پوند، با کمک مالی۳۵میلیون پوندی دولت، بزرگ‌ترین پروژۀ کنونی این دانشگاه است.

دانشگاه آکسفورد تلاش می‌کند که پذیرش خود را افزایش دهد، به این منظور ازطریق فرمی موسوم به فرم ششم، سه‌هزار برنامۀ تبلیغی در ۷۲% از کل مدارس بریتانیا انجام داده است، اما همچنان کمترین میزان پذیرش دانشجویان را از میان اقشار اجتماعی و اقتصادی پایین جامعه در دورۀ کارشناسی دارد یعنی فقط ۱۰% و بیشتر دانشجویان، از مدارس غیرانتفاعی جذب این دانشگاه می‌شوند.

همچنین برای حمایت از دانشجویان نیازمند، بیشترین کمک‌های مالی را بین مؤسسه‌های دیگر آموزش عالی انگلستان ارائه می‌دهد. به‌همین خاطر بودجه‌ای ۷۵میلیون پوندی برای بورسیه و تخفیف‌های‌ شهریه تا سقف ۷۵۰۰ پوند در سال به دانشجویانی درنظر گرفته که درآمد خانواده‌شان کمتر از ۱۶۰۰۰ پوند است.

انتخاب و پذیرش دانشجو

انتخاب و پذیرش دانشجو در اختیار ۳۰ کالج در دورۀ کارشناسی است که نسبت به این موضوع و سایر مسائل رویکردهای بسیارمتفاوتی دارند. برای پذیرفته‌شدن در این دانشگاه‌ها و تحصیل در محیطی مناسب، ارائۀ مشاورۀ خوب به متقاضیان بسیار مهم است. بعضی متقاضیان ترجیح می‌دهند بدون درنظرگرفتن اولویت‌هایشان، برای پذیرش در کالجی خاص، وارد مراحل پذیرش شوند. انتخاب رشته، به ویژه برای دانشجویان رشته‌های هنر وعلوم‌اجتماعی که شهریه‌شان براساس نوع دانشکده است، اهمیت بیشتری دارد. رشته‌های فنی و علوم‌پایه، آموزشها اغلب در ساختمان مرکزی داده می‌شوند.

در این دانشگاه هر ترم هشت هفته است و دانشجویان کاملاً با امتحانات نهایی ارزشیابی می‌شوند. ازنظر برخی کارشناسان این سیستم ارزیابی فشار زیادی بر دانشجو وارد می‌کند. درسال جاری، نرخ رضایت دانشجویان به‌ویژه در بخش نظرسنجی ملی دانشجویان در حوزۀ آموزش، بازخورد و پشتیبانی تحصیلی کاهش یافته است، اما نرخ ترک تحصیل دانشجویان دانشگاه آکسفورد، از انتهای جدول، در ردۀ دوم است.

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.